czwartek, 11 lipca 2013

Indywidualna i gatunkowa ochrona przyrody

Indywidualne formy ochrony przyrody:

  • pomniki przyrody 
  • stanowiska dokumentacyjne
  • użytki ekologiczne
  • zespoły przyrodniczo-krajobrazowe
Ustalane są w drodze rozporządzenia wojewody albo uchwały rady gminy


  • pomnik przyrody-stare drzewa, rzadkie rośliny, zabytkowe aleje, głazy narzutowe, charakterystyczne formy skalne
  • stanowisko dokumentacyjne- miejsce występowania formacji geologicznych, nagromadzeń skamieniałości, jaskinie, wyrobiska, podziemia
  • zespół przyrodniczo-krajobrazowy- fragment krajobrazu kulturowego i przyrodniczego zasługujący na ochronę ze względu na walory widokowe i estetyczne
  • użytki ekologiczne- zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów- naturalne zbiorniki wodne, kępy drzew, bagna, torfowiska

Ochrona gatunkowa- forma ochrony przyrody mająca na celu zapewnienie przetrwania i właściwego stanu ochrony dziko występujących roślin, grzybów i zwierząt oraz ich siedlisk, a także zachowanie różnorodności gatunkowej i genetycznej. Ochrona ta dotyczy gatunków rzadko występujących, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie umów międzynarodowych.

Podstawy prawne ochrony gatunkowej ustala ustawa o ochronie przyrody, a szczegółowe jej zasady oraz wykazy gatunków chronionych określa minister właściwy do spraw środowiska w drodze rozporządzenia publikowanego w Dzienniku Ustaw ( dodatkowe gatunki mogą być objęte ochroną w danym województwie  przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska).

W stosunku do gatunków objętych ochroną gatunkową obowiązują określone zakazy ( zabijania, zbierania, przetrzymywania, niszczenia ich siedlisk, handlowania, wywożenia za granicę,płoszenia itp.)
Na odstępstwa od zakazów pozwolenia wydaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska lub regionalny dyrektor ochrony środowiska.

W Polsce ochroną gatunkową objętych jest około 400 gatunków zwierząt, 213 gatunków roślin oraz 265 gatunków grzybów i porostów.

3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawsze z zaciekawieniem czytam takie rzeczy. Niestety społeczeństwo nie jest jeszcze na tyle świadome, że wchodząc np. do lasu na zwykłe grzybobranie mogą wyrządzić wiele złego jeśli chodzi o ekosystem danego miejsca. Dlatego tak ważne są szkolenia profilaktyczne z ochrony środowiska jak https://www.seka.pl/uslugi/ochrona-srodowiska które z pewnością mocno uświadamiają jak ważna jest opieka nad środowiskiem w wielu aspektach tej dziedziny.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń