wtorek, 9 lipca 2013

Rodzaje turystyki

Jest wiele rodzajów turystyki, które można podzielić na podstawie następujących kryteriów: motyw podróży, liczba uczestników, wiek uczestników, czas pobytu, pora roku, rodzaj zakwaterowania, środek transportu, aspekt socjalny, sposób zorganizowania, pochodzenie turysty, przestrzeń oddziaływania na środowisko.
Podział według dominującego celu (motywu):

  1. turystyka kwalifikowana- aktywna forma turystyki, najbardziej zbliżająca do natury, zaspokaja potrzeby rozwoju i odnowy sił fizycznych i psychicznych oraz potrzeby poznawcze. 
    1. turystyka piesza, rowerowa, kajakowa, konna, motorowa, speleologiczna
  2. turystyka krajoznawcza- bierna i czynna, motywem jest potrzeba poznawcza
  3. turystyka etniczna, sentymentalna- przyjazdy w celach poznania rodzimej kultury, przez emigrantów i ich dzieci 
  4. turystyka alternatywna- alternatywna w stosunku do turystyki masowej. Promuje wykorzystanie lokalnej infrastruktury do celów turystycznych, ochronę środowiska i kultury ludowej, zrównoważoną konsumpcję. Do tego rodzaju zalicza się: ekoturystykę, agroturystykę i turystykę kulturową.
  5. turystyka zdrowotna- motywem jest leczenie. odbywa się w miejscach o wyjątkowych walorach środowiska naturalnego, korzystnych dla zdrowia. W uzdrowiskach, wellness i spa.
  6. turystyka socjalna- turystyka mniej zamożnych grup społecznych, wspierana finansowo przez państwo i organizacje pozarządowe
  7. turystyka biznesowa- motywem są interesy zalicza się do niej wyjazdy na konferencje, podróże motywacyjne, wyjazdy na targi i wystawy
  8. turystyka religijna- podróże do świętych miejsc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz