czwartek, 11 lipca 2013

Wpływ działalności człowieka na zmiany klimatu-wybrane przykłady.

Klimat jest stanem atmosfery bardzo czułym na zmiany w środowisku naturalnym. W ostatnim czasie negatywny wpływ na klimat wywiera człowiek przez wycinanie lasów, rozbudowę miast i wznoszenie sztucznych zbiorników wodnych.

Lasy pobierając dwutlenek węgla z atmosfery produkują niezbędny do życia tlen oraz pełnią funkcję retencjonowania wody. Konsekwencją wycinania lasów jest wzrost stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, gazu szklarnianego, który zwiększa efekt cieplarniany na Ziemi. Konsekwencją wzrostu temperatury jest topnienie pokrywy lodowej, wzrost poziomu wód oceanicznych. Wycięcie lasu wywołuje też zwiększone parowanie objawiające się coraz gwałtowniejszymi opadami, które przyśpieszają erozję gleby i pustynnienie obszarów. Kolejną konsekwencją zmniejszenia zdolności retencyjnych jest wzrost liczby powodzi. Wycinanie lasów górskich powoduje spływy błotne i ziemne, które tylko powiększają degradację gleby. Karczowanie lasów przynosi więc duże zmiany w obiegu wody.

Budowanie sztucznych zbiorników wodnych zwiększa ilość opadów, co jest konsekwencją intensywnego parowania, a także powoduje zagładę ekosystemów, które wcześniej istniały na terenie przeznaczonym na budowę.

Rozbudowa ośrodków miejskich znacząco wpływa na klimat. Zmiany w terenie wywołane zabudową, powodują zmiany w parowaniu i opadach atmosferycznych. W miastach wydziela się duże ilości dwutlenku węgla, pyłów i innych szkodliwych gazów pochodzących m.in ze spalin samochodowych. Poza tym powierzchnie betonowe i asfaltowe szybko się nagrzewają powodując wzrost temperatury i efektu cieplarnianego. Spaliny i pyły zgromadzone w powietrzu wywołują zjawisko smogu, czyli unoszącej się nad miastem chmury zanieczyszczeń.

Większy wpływ na zmiany w klimacie mają rozbudowane ośrodki przemysłowe. Emitowane przez nie szkodliwe związki kwasu azotowego lub siarkowego wywołują tzw.:"kwaśne deszcze", niszczące roślinność i wodę pitną. Zagrażają również budynkom, karoserii samochodów i zabytkom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz